Konopnicka na Dobrej

Konopnicka na Dobrej jest od zawsze. Unikalna kolekcja rękopisów, a także gromadzone od XIX wieku w „starym BUW-ie” edycje jej tekstów w książkach i czasopismach ponad dwadzieścia lat temu zostały przeniesione do nowej siedziby Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu, gdzie są udostępniane wszystkim zainteresowanym.

Projekt „Konopnicka na Dobrej”, realizowany z okazji 180. rocznicy urodzin Poetki, to wynik wspólnej pracy Gabinetu Rękopisów i Gabinetu Zbiorów XIX Wieku z Oddziałem Rozwoju Zasobów Elektronicznych, Oddziałem Promocji, Wystaw i Współpracy BUW, Oddziałem Obsługi Informatycznej oraz Biblioteką Cyfrową UW Crispa. To spójne połączenie tradycji z nowoczesnością i udana próba zniesienia barier, utrudniających kontakt czytelnika ze zbiorami specjalnymi – unikatowymi, ale nierzadko trudnymi w odbiorze i kłopotliwymi w udostępnianiu ze względu na stan zachowania i szczególną wartość.

Osią projektu jest kolekcja 658 listów Marii Konopnickiej, z których 495 jest udostępnionych na niniejszej stronie. Są to listy do synów (Stanisława i Jana), córek (Zofi i i Laury) oraz zięciów (Bolesława Królikowskiego, Adama Mickiewicza oraz Stanisława Pytlińskiego), które na początku lat 60. XX wieku zostały zakupione przez BUW od jej spadkobierców. To poruszający, niezwykle osobisty dokument, zapis dwóch ostatnich dekad życia Pisarki, spędzonych w niemal nieustannej podróży.

Korespondencja z tego okresu pozwala zobaczyć Konopnicką jako osobę prywatną, zdystansowaną wobec pełnionych, często narzuconych jej ról publicznych, drobiazgowo i bez cenzury opisującą swoje codzienne życie. Poznajemy tajniki jej literackiego warsztatu pracy, odważne komentarze do aktualnych wydarzeń na objętej zaborami scenie politycznej, opinie na temat współczesnych. Korespondencja rzuca też światło na współpracę Konopnickiej z wydawcami jej tekstów w książkach i periodykach, które należą do XIX-wiecznego księgozbioru BUW.

Projektem „Konopnicka na Dobrej” Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie uczciła Rok Marii Konopnickiej. Każdy z jej listów został opracowany w dostępnym online katalogu centralnym, zdigitalizowany i opublikowany w Bibliotece Cyfrowej UW Crispa, która obchodzi 21 grudnia 2022 roku swoje 15-lecie. Dzięki uprzejmości prof. Leny Magnone, edytorki listów Konopnickiej do córek i synów, oraz Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN, do każdego listu została dołączona wierna transkrypcja tekstu.

„Konopnicka na Dobrej” to pierwszy projekt w tak kompleksowy sposób udostępniający wybraną kolekcję ze zbiorów specjalnych BUW, zarówno dla celów naukowych, jak i edukacyjnych oraz popularyzatorskich. Mamy nadzieję, że stanie się źródłem inspiracji i zachętą do dalszego poszerzania i pogłębiania wiedzy o Marii Konopnickiej i jej twórczości.


Zespołu do strony niniejszej skład:
  • Projektu całego idea przednia, a nadto praca iście tytaniczna, by listy i dane uszykować: Łukasz Ratajczak
  • Spraw wszelkich koordynacja oraz wiara niezachwiana w przedsięwzięcia powodzenie, projektu duch dobry: Agnieszka Kościelniak-Osiak
  • Udatne nad wyraz wymalowanie makiety i tablic wystawowych, których duch graficzny również i wersję niniejszą na wskroś przesyca: Marcin Laszczkowski
  • Zbiorów rychłe naszykowanie: Mirosława Skurczyńska
  • Ich akuratne i umiejętne fotografowanie: Jadwiga Antoniak-Sadlakowska, Bartłomiej Karelin, Monika Konarska, Dorota Krauze, Jolanta Skotnicka, Anna Wejs
  • Fotografii wyrychtowanie: Kinga Fedorczyk, Adam Owczarczyk
  • W cyfrowej bibliotece listów pieczołowite umieszczenie: Dorota Kuźnicka, Agnieszka Wróbel
  • Porządku w pracy utrzymanie: Justyna Chojnacka, Magdalena Kania, Grzegorz Kłębek
  • Programu spieszne przygotowanie, mimo obaw o użytej technologii na dane większe odporność, które to obawy aż nadto uzasadnionymi być się okazały: Maria Fronczak